Meet our Staff 2020-2021

Senior Leadership Team
Mrs Gwennan Harrison-Jones Headteacher
Miss Rachel Matthews Deputy Headteacher
Mr Ian Hudson Assistant Headteacher
Mrs Jenny Lawrence Assistant Headteacher
Ms Tanya Noble Assistant Headteacher
Mrs Aly Potts Assistant Headteacher
Mrs Jane Greenham-Smith Associate Assistant Headteacher
Mrs Pippa Newman Associate Assistant Headteacher
Ms Jackie Wilson Associate Assistant Headteacher
Senior Leadership Team PAs
Mrs Shirley Begg PA to Headteacher
Mrs Lesley Graves PA to Deputy Headteacher and Assistant Headteachers
Mrs Sarah James PA to Assistant Headteachers and Senior Whole School
Administrator
Head of Year Team
Miss Sophie Haynes Head of Year 7
Mrs Jane Braisher Assistant Head of Year 7
Miss Jayne Hale Assistant Head of Year 7
Miss Lauren Robinson Head of Year 8
Mr Jorden Anderson Assistant Head of Years 10 and 11 and Enrichment Lead
Mr Michael Townsend Head of Year 9
Miss Amy Kendall (Maternity Leave) Assistant Head of Years 8 and 9
Mrs Pippa Newman Head of Year 10
Mrs Sam Seve Head of Year 11
Mrs Kristieanne Gibbs Assistant Head of Years 8 & 9 (Maternity Cover)
Art Department
Mrs Laura Oswald-Cutler Curriculum Leader for Art and Photography
Mrs Charlotte Barnden (Maternity Leave) Teacher of Art
Mrs Jennie Farmer Teacher of Art and Photography
Mrs Georgina Dance Teacher of Art
Mrs Millie Hutchings Curriculum Technician for Art and Photography
Drama Department
Mr Dana Murton Curriculum Leader for Key Stage 3 Drama
Mrs Carla Collins Curriculum Leader for Key Stage 4 Drama
Mrs Aly Potts Teacher of Drama
English Department
Mrs Jenni Ellis Curriculum Leader for English
Mrs Alli Bateman Assistant Curriculum Leader for English
Ms Emma Deathers Lead Teacher of English
Miss Kathryn Bivens Teacher of English
Mrs Nicki Coles Teacher of English
Miss Rochelle Cutler Teacher of English
Miss Shannon Hopkins Teacher of English
Miss Jade Hull Teacher of English
Mrs Claire McBride Teacher of English
Ms Tanya Noble Teacher of English
Mrs Clara Pink Teacher of English
Ms Teresa Righetti Teacher of English
Mrs Karen Williams Teacher of English
Geography Department
Mr Gavin Blackman Curriculum Leader for Geography
Mr Jake Annison Teacher of Geography
Mr Doug Atkins Teacher of Geography
Miss Sophie Haynes Teacher of Geography
Mrs Pippa Newman Teacher of Geography
History Department
Miss Emily Burnett Curriculum Leader for History and Teacher of Psychology
Mr Daniel Booth Teacher of History
Miss Sadie Emery Teacher of History
Miss Lauren Robinson Teacher of History
Mrs Sam Seve Teacher of History
Religious Studies Department
Mrs Lucy Webb Curriculum Leader for Religious Studies
Miss Sammi Adams Teacher of Religious Studies
Miss Hannah Hovenden Teacher of Religious Studies
Mrs Jenny Lawrence Teacher of Religious Studies and Sociology
Mr Luke Varndell Teacher of Religious Studies
Business and ICT Department
Mr Ian Stannard Curriculum Leader for Business and ICT
Mr Michael Charles Teacher of ICT and Computing
Mr Andy Pritchard Teacher of ICT and Computing
Maths Department
Mrs Jackie Wilson Curriculum Leader for Maths
Mr Charlie Fairhead Assistant Curriculum Leader for Maths
Mr Ben Parratt Assistant Curriculum Leader for Maths and Whole School
Numeracy Lead
Miss Claire Cade Teacher of Maths
Mr Kevin Hayward Teacher of Maths
Mr Ian Hudson Teacher of Maths and Economics
Dr Alex Kirkup Teacher of Maths and Whole School Data Lead
Miss Rebecca Maddison Teacher of Maths
Ms Jenni Salt Teacher of Maths
Mr Chris Sanders Teacher of Maths
Mrs MJ Skingley Teacher of Maths
Mr Michael Townsend Teacher of Maths
Mrs Rachel Norris Intervention Assistant for Maths
Modern Foreign Languages Department
Mrs Suzie Clarke Curriculum Leader for Modern Foreign Languages
Mrs Catalina Petre Lead Teacher of Modern Foreign Languages
Mrs Sabine Behrens Teacher of Modern Foreign Languages
Miss Patricia Dadswell Teacher of Modern Foreign Languages
Miss Claire Fields Teacher of Modern Foreign Languages
Mr Javier Rodriguez Teacher of Modern Foreign Languages
Music Department
Miss Lydia Criglington Curriculum Leader for Key Stage 3 Music
Mr Tim Cole Curriculum Leader for Key Stage 4 Music and Peripatetic
Music Lead
Mr David Anderson Peripatetic Music Teacher
Mr Macer Brown Peripatetic Music Teacher
Mrs Jennifer Flatman Peripatetic Music Teacher
Mr Russ Tarley Peripatetic Music Teacher
Mr Graham Vaughan Peripatetic Music Teacher
Miss A Yates (Maternity Leave) Peripatetic Music Teacher
Physical Education Department
Mr Dave Worthy Curriculum Leader for Physical Education
Mrs Lee Holden Assistant Curriculum Leader for Physical Education
Mr Gareth Barnard Teacher of Physical Education
Miss Ellen Caddy Teacher of Physical Education
Mr Ryan Gunner Teacher of Physical Education
Miss Faye Weston Teacher of Physical Education
Science Department
Mrs Jane Greenham-Smith Curriculum Leader for Science
Mrs Suzy Gains Assistant Curriculum Leader of Science
Mrs Sue Stowell Assistant Curriculum Leader of Science
Mrs Fay Axelsen Teacher of Science
Mrs Danielle Caudell Teacher of Science
Miss Kirsten Hall Teacher of Science
Mrs Lucy Hood Teacher of Science
Mr Andy Hopkins Teacher of Science
Ms Sara Lamb Teacher of Science
Mr Chris Lawrence Teacher of Science
Miss Rachel Matthews Teacher of Science
Mr Tom Parsley Teacher of Science
Mr Euan Pearce Teacher of Science
Mr Shawn Purslow Teacher of Science and CEIAG Coordinator
Miss Marne Janse Van Rensburg Teacher of Science
Miss Caroline Wallis Teacher of Science
Mrs Haley Gordon Curriculum Linked Technician for Science
Mrs Linda Marston Curriculum Linked Technician for Science
Miss Roxanne Matela Curriculum Linked Technician for Science
Mrs Brenda Stantiall Curriculum Linked Technician for Science
Mr Jake Turl Curriculum Linked Technician for Science
Design & Technology Department
Mrs Jacky Collins Curriculum Leader for Design and Technology
Miss Kirsty Lloyd Lead Teacher of Design and Technology
Miss George Allen Teacher of Design and Technology
Mrs Alison Waters Teacher of Design and Technology and Child Development
Mrs Sharon Bolton Curriculum Linked Technician for Design and Technology
Mr David Shawley Curriculum Linked Technician for Design and Technology
Cover Supervisor Team
Mrs Ashley Billinghurst Cover Manager and SIMS Administrator and Clerk to Governors
Mr Stephen Blackman Cover Supervisor
Mr Nick Gibson Cover Supervisor
Mrs Megan Jevons Cover Supervisor
Mr Paul Johnson Cover Supervisor
Mrs Paula North Cover Supervisor
Learning Support Department
Mr Andy Haines Curriculum Leader of Learning Support and SENCO
Mrs Clara Pink Assistant SENCO
Mrs Jacqui Wilkinson PA to the Curriculum Leader of Learning Support
Miss Kirsty Neil Emotional Literacy Support Assistant
Mrs Nora Pearson Emotional Literacy Support Assistant
Mr Stephen Blackman Curriculum Linked Teaching Assistant
Miss Jade Boileau Curriculum Linked Teaching Assistant
Mrs Karen Burton Curriculum Linked Teaching Assistant
Mrs Jill Disley Curriculum Linked Teaching Assistant
Mrs Alison Draper Curriculum Linked Teaching Assistant
Mrs Jo Forsyth Curriculum Linked Teaching Assistant
Mrs Peta Gough Curriculum Linked Teaching Assistant
Miss Jayne Hale Curriculum Linked Teaching Assistant
Mrs Debbie Johnstone Curriculum Linked Teaching Assistant
Miss Elsa March (Maternity Leave) Curriculum Linked Teaching Assistant
Mr Tom Pearson Curriculum Linked Teaching Assistant
Pastoral Support
Mrs Sara Brooker Inclusion and Safeguarding Lead
Ms Nicole Parrott Health and Wellness Officer
Miss Lisa White Attendance and Home School Link Worker
Ms Fay Axelsen Looked After Children Lead
Dr Alex Kirkup Pupil Premium Lead
Nexus Academy
Mr Andy Haines Nexus Academy Lead
Mrs Clara Pink Nexus Academy Assistant Lead
Miss Casey Dugan Nexus Centre Pupil Wellbeing Lead and Assistant Whole
School Mental Health Lead
Mr Stephen Blackman Pastoral Assistant
HR and Communications
Mrs Gemma Tullett Business Administration, HR and Communications
Supervisor
Miss Alexandra Hansler Business Administration, HR and Communications Assistant
Mrs Hannah Williams (Maternity Leave) Business Administration, HR and Communications Assistant
Reception
Mrs Anna Fargher Receptionist
Resources
Mrs Calli Xuereb Resources Technician and Receptionist
School Business Administration
Mrs Amanda Frith Senior Whole School Administrator for Data Analyst
Miss Sarah Jenns Senior Whole School Administrator for CEIAG, Transition and
Admissions and Educational Visit Co-ordinator
Mrs Oli Ure Exams Officer and Senior Whole School Administrator
Mrs Kim Mundie Whole School Administrator
School Business and Finance
Mr Chris Nunn School Business Manager
Mrs Karen Andrews Senior Finance Assistant
Mrs Wendy Nunn Senior Finance Assistant
Library
Mrs Anna Fargher Library Technician
IT Support
Mr Michael Charles ICT Systems and Network Manager
Mr Andrew Cotton IT Technician
Catering Team
Mr Luke Watkins Chef Manager
Mrs Cheryl Woodrow Deputy Catering Manager
Mrs Tracy Carter Cook
Mrs Tracy Evans Catering Assistant
Mrs Sue Thomson Catering Assistant
Mrs Sue Unwin Catering Assistant
Mrs Michele Vaughan Catering Assistant
Health and Safety
Mr Chris Nunn Health and Safety Manager
Mr Rich Berry Assistant Health and Safety Manager
Site Team
Mr Rich Berry Site Manager
Mr Lewis Gunter Site Assistant
Mr Jimmy MacDonald Site Assistant
Mr John Riddle Site Assistant
Mr Martin Pearce Site Assistant
Mr Liam Bowman Cleaner
Mrs Cynthia Gray Cleaner
Miss Emma Hodgson Cleaner
Mr Tim Marks Cleaner
Mrs Kerry Masters Cleaner
Mrs Angie Ponting Cleaner
Miss Tasha-Lei Puttock Cleaner
Mrs Carolina Reynolds De Kok Cleaner
Miss Mandy Simmonds Cleaner
Mr Rich Tolfree Cleaner